Super spændt på at opleve, hvad det mon var, begav jeg mig af sted i den iskolde vind, der susede gennem Københavns gader den dag.
Det var som at træde ind i en oase af en anden verden, da jeg ankom. Jeg blev mødt af Trine, der med ro og sit blide væsen tog imod mig, som en stærk kontrast til den bidende kulde udenfor døren.
Jeg fik en varm kop the, inden Trine ledte mig ind i massagerummet. Chantende musik strømmede ud i rummet, og iført yogatøj og uldsokker lagde jeg mig til rette på de bløde tæpper.
Til at starte med masserede Trine mit ansigt, for på den måde at afspænde meridianpunkterne der. Det føltes som blide tryk, jeg umiddelbart ikke tænkte, gjorde den store forskel. Det gjorde de så.
For efter et stykke tid, som jeg ærlig talt ikke har begreb om, hvor lang tid varede (fordi jeg nu var viiirkelig afspændt) bad Trine mig om at vende mig om på højre side. Normalt har jeg ikke problemer med højre/venstre. Men lige der – da var jeg altså så afspændt, at jeg simpelthen ikke kunne regne ud, hvor højre var. Så ja, der gik det op for mig, at jeg allerede var pænt langt nede i gear af de blide tryk.
Efterfølgende gik Trine i gang med at lave selve yin yoga-massagen. Det foregik i, hvad jeg vil kalde, et flow. Det var lange, dybe bevægelser, der strækker kroppens bindevæv, og får livsenergien til at flyde mere frit i kroppen.
Trine var hele tiden meget opmærksom på, hvor langt jeg selv kunne gå ind i strækkene, da det jo kan være meget forskelligt fra dag til dag, hvor fleksibel man lige er.
Med Trines egne ord er yin yoga massage kort beskrevet Yin Yoga, der bliver udført på dig.
”Det er det bedste fra yin yoga, thai-massage og akupressur i skøn forening, og baseret på TMC (Traditional Chinese Medicine) har det en frigørende effekt på vores QI (Prana/livsenergi).
Yin yoga massage giver kroppen og sindet (og ikke mindst bindevævet og nervesystemet) mulighed for at give endnu mere slip – og gøre afspændingen tilsvarende dybere end i en almindelig yin yoga klasse.”
Det var en meget blid og nærværende måde for mig at være i strækkene på. Næsten, som når man selv laver udstræk, men med en ”usynlig” hjælpende hånd, der guider og støtter.
Efter min massage fik jeg lidt tid for mig selv til at ligge og mærke min krop. Og jeg var virkelig afspændt… Jeg åbnede øjnene og lå og kiggede ud ad vinduet, hvor lidt blå himmel tittede frem mellem skyerne. Og tænkte, at det var en virkelig fin lille illustration på min tilstand efter massagen.
Prisen er lige nu (et jule/nytårs-tilbud som gælder i december og januar) 500 kroner for en time.
Normalprisen er 600 kroner for 60 minutter. Du booker via hjemmesiden: www.yogavesterbro.dk hvor der er tider, du kan vælge imellem.
Du må også meget gerne kontakte Trine via hendes site: www.meesookyoga.dk , hvis du har spørgsmål.